Ana Sayfa EKONOMİ Borsa Yatırım Fonu Nedir , Nasıl Alınır

Borsa Yatırım Fonu Nedir , Nasıl Alınır

165
0

Borsa yatırım fonu, belli bir endeksi kriter alan ve kriter aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı hedef edinen ve hisseleri borsada işlem görmekte olan yatırım fonlarıdır. Borsa yatırım fonu (BYF) bir endekse bağlı olarak ortaya çıkarılmakta ve kriter olarak aldığı endeks kapsamındaki varlıklara miktarları nispetinde yatırım yapmaktadır. Mesele Borsa İstanbul 30 endeksine yatırım yapacak olan birisi, endekste bulunan payları ayrı ayrı almaktansa endekse bağlı BYF’ye para yatırarak söz konusu endekse para yatırmış olup endeksin getirisinden istifade etmektedir. Böylece BYF nedir sorumuzun cevabını öğrenmiş olduk.

Borsa yatırım fonları genel olarak, aracı kuruluşlar veya portföy yönetim şirketlerince yatırım yapan kişilerden toplanan nakit para ile baz aldıkları endeksteki menkul kıymetlerin alınmasıyla elde edilen portföyler olmaktadır. Şimdide fonların işleyiş biçiminden örnekle üzerinden giderek bahsetmeye çalışalım. Örneğin altına endekslenmiş bir borsa yatırım fonu kurulmuş olsun. Diyelim ki normal piyasada altının fiyatı 100 TL, buna göre altına dayalı fonun fiyatı da 1 gr= 1 katılma payı olacaktır ve karşılığı da 100 TL olmaktadır. Yıllar itibari ile piyasa fiyatıyla fon fiyatı arasında farklılıklar olabilecektir.

Çünkü fonun bütün gider kesintileri fonun içinden alınmaktadır. Böylece yatırımcılar bu fondan altın yükseldikçe kazanırken, düştükçe de kaybedecektir. Burada yatırımcıların bilmesi gereken bir diğer konu ise, aracı kurumlara yapılan alım-satım ödeme komisyonu olduğudur. Tabi ki tüm bu komisyon ve diğer maliyetler çok cüzi rakamlardan oluşmaktadır.

Borsa yatırım fonları yetkili olan bütün banka ve aracı kurumlardan alınabilmektedir. BYF satış yetkisi olan bankalardan alım yapabilmek için, bu bankalarda yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Bunun yanında yine aracı kurumlardan da borsa yatırım fonu alım yapabilmek için, bu kurumlardan açılmış yatırım hesabınız bulunmalıdır.

Borsa yatırım fonları satın almak son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yetkili bankalar ya da aracı kurumlarda yatırım hesabınızın varsa direkt mobil, internet ya da diğer bankacılık işlemleri üzerinden de satın alabilmektesiniz. Borsa yatırım fonlarınızı satma işlemini de yine aynı kanallar üzerinden gün içindeki işlem saatleri içerisinde gerçekleştirebilmektesiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz