Ana Sayfa EKONOMİ Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

160
0

Ekonomik terimler arasında sıkça duyduğumuz tabirlerden olan bedelsiz sermaye artırımının sebebi nedir ve neden böyle bir yönteme başvurulur şimdi onu inceleyeceğiz. Bedelsiz sermaye artırımı; bir firmanın ya da şirketin kendi kaynaklarından elde ettiği sermaye artırımı karşılığında çıkardığı hisse senetlerini herhangi bir bedel almaksızın yine kendi ortaklarına dağıtmak suretiyle yaptığı bir sermaye artırım yöntemidir. Birçoğumuzun bildiği bedelli sermaye artırımında şirkete dışarıdan para girişi olurken, bedelsiz sermaye artırımında şirkete dışarıdan herhangi bir para girişi olmamaktadır.

Türk ticaret kanunu madde 462 de şöyle bir ibare vardır: Esas sözleşme veya genel kurul kararı ile ayrılmış olan ve belli bir amaç için özgünleşmemiş yedek akçelerin serbestçe kullanılabilecek kısımları ve gerekli mevzuatın bilançoya konulmasına izin verdiği fonlar sermaye yapılarak sermaye iç kaynaklardan artırılabilir.

Buradan şu anlaşılmasın, şirketin her bedelsiz sermaye artırımı yaptığında hisse fiyatları artmaya başlar. Bedelsiz sermaye artırımı hisse senedini nasıl etkiler sorusuna verilecek en doğru cevap, bedelsiz sermaye artırımında psikolojik olarak hisse senetlerinin artacağı yönünde bir beklenti havas oluştuğu doğrudur. Fakat bu beklentinin doğru olmasıyla birlikte her zaman artacağı yönünde kesin bir kanıt da yoktur. Bu yüzden akıllı yatırımcıların her tür ihtimali göz önünde bulundurarak her bedelsiz sermaye artırımı yapılan hisseye yatırım yapması beklenmez.

Bedelsiz Sermaye Artırımında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Genel olarak sermaye artırımlarında ve temettü ödemelerinde fiyat hesaplanırken aşağıdaki formül yöntemi kullanılmaktadır. Bu formülde bedelsiz sermaye artırımının yanında bedelli oranları da kullanılmaktadır ki, siz bunların yerine sıfır yazarak formülü bedelsize uyarlayabilirsiniz. Böylece bedelsiz sermaye artırımının nedeni belki biraz daha somutlaştırılmış olur.

Bedelsiz sermaye artırımlarında hissenin fiyat bedeli düşmekte olup, toplam piyasa değeri ise aynı kalmaktadır. Şu şekilde somutlaştıracak olursak; misal bir 2 milyon hisse varken bir hissenin fiyatı 10 TL olsun, tamamen bedelsiz sermaye artırımı yapıldığında ise hisse sayısı iki katına milyona çıkmakta ve hisse fiyatı ise 5 milyona düşmektedir. Kısaca bu yapılan işlem sonucunda hissedarın elindeki hisse değeri değişmemektedir. Bu sayede bedelsiz sermaye artırımlarında genel olarak çok sayıda alıcı hisseye sahip olacakmış

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz