Ana Sayfa EKONOMİ Algoritmik Trade Nedir ?

Algoritmik Trade Nedir ?

Kelime anlamı olarak algoritma belirli bir problemi çözmek için tanımlanan, sonu ve başlangıcı önceden belirlenen mantıksal işlemler topluluğu ya da kümesi olarak anlamlandırılmaktadır.

271
0

Kelime anlamı olarak algoritma belirli bir problemi çözmek için tanımlanan, sonu ve başlangıcı önceden belirlenen mantıksal işlemler topluluğu ya da kümesi olarak anlamlandırılmaktadır. Algoritmik trading ise, özellikle son dönemde ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanılan, batıda ise çok uzun yıllardır uygulanan bir trade yöntemi olmaktadır. Neredeyse her an binlerce verinin aktığı ve birbirini tetiklediği piyasada meydana gelen karmaşıklık içerisinde bile, algoritmalar yatırımcılara bir yol haritası çizmekte ve daha yüksek bir trade başarısı elde etmelerini sağlamaktadır.

Doğruluğunu tam ve net bir şekilde tespit ettiğiniz, açıklarını ve pozitif yanlarını, iz süren stop ve normal stop seviyelerini bildiğiniz başarılı bir algoritma sayesinde piyasalardaki kötü durumdan kurtulabilmektesiniz. Herhangi bir alımı ya da satımı yapılacak bir finansal enstrümanın bedelinden gelen anlık veriler yardımıyla yazılan indikatörler sayesinde yazılacak olan algoritmalar yardımıyla net bir alım satım kuralı oluşturulabilmektedir.

Burada yazılıp çizilen al sat kuralları çerçevesinde alım ve satım işlemleri yapılmaktadır. Algoritmik trading ile artık insanların elleriyle yapmış olduğu işlemler ortadan kalkmış bulunmaktadır. Günümüzde birçok kurum alt yapısını algoritmik trading noktasında güçlendirmeye çalışmaktadır. Sıradan yatırımcı al sat emri verene kadar algoritmalar çoktan işlemi gerçekleştirmiş olmaktadır. Aslında bu tür algoritmalar sayesinde insanların be aldım artık fiyatı düşer ya da ben sattım ya artık fiyatı çıkar gibi endişelerinin önüne geçilmektedir.

Bu kadar takıntılı olan alım satım işiyle uğraşan kişiler bazen sağlıklarını dahi yitirebilecek noktaya varabilmektedirler. Bu algoritmalar özellikle böylesi kişilerin işini kolaylaştırmakta ve anında al sat yapabilmektedir. Algoritmik trading piyasalarda oluşan bulutlu havalarda ne tür verilere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere daha önceden bildirmektedir ve ne tür bir seçime yönelmeniz gerektiğiniz noktasında sizlere çok daha hızlı tercih imkânı sunmaktadır.

Algoritmik Trading Nasıl Çalışır?

Algoritma, bir işin yapılabilmesi için adım adım takip edilen önceden belirlenmiş prosedürler olmaktadır. Buna göre algoritmik trading ise, finans piyasalarında hacim, fiyat, zaman gibi bazı değişkenlere bağlı olarak önceden programlanmış borsa emirleri olarak düşünülebilmektedir. Bu sayede rahatlıkla sistem üzerinden al-sat yapabilmektesiniz. Örnek verecek olursak bu kısma; Bir firmanın 40 günlük hareketli ortalaması eğer 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkarsa, bu firmadan 40 adet hisse satın al şeklinde bir komut verebilmektesiniz.

Yine aynı şekilde bu firmanın 40 günlük hareketleri, 200 günlük hareketlerinin altına düşerse hisseleri elden çıkar şeklinde komut verebilmektesiniz. Algoritmik trading nasıl çalışır sorumuzu somut bir örnekle biraz daha netleştirmeye çalıştık. Bu yazılım al-sat işlemleri için en iyi ve en kötü zaman aralıklarını hesaplar. Yazılımın gerçekleştirdiği bu hesaplamalar o kadar hızlı gerçekleştirilmektedir ki herhangi bir müdahale söz konusu bile değildir. Bu sebeple bütün büyük bankalar genelde bu yöntemi kullanmaktadırlar. Bu sayede birçok kişi ve banklar birçok paralar kazanmaktadırlar.

Algoritmik trade yazılımları birçok finans kuruluşu için aslında en uygun maliyetli bir çözüm yolu olmaktadır. Çünkü bu tarz yazılımlara çok açık ve net komutlar verebilmektesiniz. Algoritmik trade ise komutlarınız için en uygun ve doğru zamanı kollayarak sizin komutlarınızı sizden tek kuruş almadan gerçekleştirmektedir. Algoritmik trading işlemlerinde, her tür alım satım işlemlerine bilgisayarlar karar vermektedir. Bu da çok kısa süreler içerisinde çok fazla sayıda işlemler gerçekleşebilmesini sağlamaktadır. Gerçekleşen bu işlemler sayesinde insanlar çok kısa süre zarfında birçok paralar kazanabilmektedir. Bilhassa da düşük işlem maliyeti olan yatırımcılar açısından önemli bir yazılımdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz